Gaussmeter

Gaussov merač sa skladá z sondy, merača a kábla. Môže merať v jednotkách tesla, gauss, kA/m alebo oersted. Gaussov merač je pomenovaný po slávnom matematikovi a fyzikovi Carlovi Freiderichovi Gaussovi, ktorý vyvinul prvý magnetometer.

Pomocou gaussmetra zmeriate hustotu magnetického toku lokálne - na povrchu - v jednotkách tesla, gauss, kA/m alebo oersted. Hustota toku je množstvo siločiar prechádzajúcich povrchom. 

Gaussmeter je podobne ako magnetometer zariadenie, ktoré dokáže vypočítať intenzitu alebo silu magnetického poľa a zistiť jeho smer, hoci v prípade malého a zúženého poľa. Tento prístroj, známy aj ako moderná verzia alebo odroda magnetometra, sa skladá predovšetkým z troch komponentov. Patrí k nim gaussov snímač alebo Hallova sonda, merač a spojovací kábel drôt, ktorý spája a pripája ostatné dve časti. 

Kto potrebuje gaussmeter? Kde sa dá Gaussov merač použiť?

Gaussov merač môže byť užitočným zariadením na meranie intenzity magnetických polí a niektoré dokážu merať aj smer polarity. Jednoduchá skúšačka napätia je v skutočnosti tiež typom gaussmetra, pretože zisťuje tok elektrickej energie v dôsledku vytvoreného magnetického poľa. 

Priemyselné využitie Gaussových meračov zahŕňa presné a opakovateľné merania sily magnetizmu spojené s technickým využitím permanentných magnetov a akýchkoľvek feromagnetických súčiastok. Gaussmetre umožňujú nedeštruktívne meranie magnetického poľa v prípade jednosmerných alebo striedavých motorov, reproduktorov, magnetických obvodov alebo komponentov, ako sú relé, magnetické spínače alebo cievky, klasifikáciu magnetov a dokonca aj zvyškové alebo rozptýlené magnetické/únikové polia. Môžu sa tiež úspešne použiť na určenie, či nejaké statické alebo dynamické elektromagnetické polia ovplyvňujú činnosť presných elektronických zariadení v mieste ich inštalácie.